SohbetaLa Paylasim Platformu
24 Nisan 2018, 01:18:41 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: SMF - Henüz Yeni Yüklendi!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İncil - Yaşam Amacı Nedir ?  (Okunma Sayısı 1432 defa)
Kartanesi
Yönetici
Kahraman Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : 09 Aralık 2014, 18:14:36 »

İncil - Yasam Amacin Nedir ?

İncil/Yuhanna 9:1-12

İsa yolda giderken doğuştan kör bir adam gördü.

Öğrencileri İsa’ya, "Rabbî, kim günah işledi de bu adam kör doğdu? Kendisi mi, yoksa annesi babası mı?" diye sordular. İsa şu yanıtı verdi: "Ne kendisi, ne de annesi babası günah işledi.

Tanrı’nın işleri onun yaşamında görülsün diye kör doğdu.

Beni gönderenin işlerini vakit daha gündüzken yapmalıyız. Gece geliyor, o zaman kimse çalışamaz.

Dünyada olduğum sürece dünyanın ışığı Ben’im."Bu sözleri söyledikten sonra yere tükürdü, tükürükle çamur yaptı ve çamuru adamın gözlerine sürdü. Adama, "Git, Şiloah Havuzu’nda yıkan" dedi. Şiloah, gönderilmiş anlamına gelir.

Adam gidip yıkandı, gözleri açılmış olarak döndü.

Komşuları ve onu daha önce dilenirken görenler, "Oturup dilenen adam değil mi bu?" dediler.Kimi, "Evet, odur" dedi, kimi de "Hayır, ama ona benziyor" dedi.

Kendisi ise, "Ben oyum" dedi."Öyleyse, gözlerin nasıl açıldı?" diye sordular. O da şöyle yanıt verdi: "İsa adındaki adam çamur yapıp gözlerime sürdü ve bana, ‘Şiloah’a git, yıkan’ dedi.

Ben de gidip yıkandım ve gözlerim açıldı."Ona, "Nerede O?" diye sordular. "Bilmiyorum" dedi.İsa’nın yolda giderken gördüğü bir adamdan bahsediliyor. Bu adam sizin benim gibi sıradan kendi halinde yaşayan bir adam.

Hepimizi olduğu gibi onunda bir sorunu var ve bu sorun doğuştan kör oluşu. İsa’nın öğrencileri adamın durumunun nedenini öğrenmek istiyorlar ve hatta tahminde bulunuyorlar ancak İsa’nın yanıtı oldukça ilginç "Ne kendisi, ne de annesi babası günah işledi. Tanrı’nın işleri onun yaşamında görülsün diye kör doğdu.” dedi.

Az önce Tanrı’nın gözleri ile bakmaktan bahsetmiştim ya, işte tam öyle bir durum bu adamın durumu. Aslında insanların gözlerinde değersiz bir yaşamı olan, büyük olasılıkla eksikliğinden ötürü çalışamayan ve dilenen bir adamdı.

Elbette Kutsal Yazılarda kişinin duyguları hakkında bahsetmemektedir ama eğer bir an için kendimizi kör bir adam yerine koyarsak bu adamın yaşamının zorluk ve sıkıntılarını hemen anlayabiliriz.

Tanrı’nın gözü bu basit adamı farklı gördü, Onu “Tanrı’nın işleri’” yaşamında görülebilecek biri olarak değerlendirdi.

Tabi İsa bu adamın gözlerini bir sözle açabilirdi ama her zaman ki gibi Onun imanının farkına varması için onu havuza gönderdi.

Anlayabiliyoruz ki kör adam için planlanmamış bir karşılaşmaydı bu ama adam İsa’nın söylediklerini harfiyen yapıyor, İsa’ya itaat ediyor ve gözleri vaat edildiği üzere açılıyor.

Şimdi bu basit ve hayatını kör olarak geçiren adamın yaşamındaki değişime dikkatinizi çekmek istiyorum.

Herhalde ilk olarak şunu söyleyebiliriz ; Herkes onun hayatındaki değişimi fark etti ve adam bu değişimin tanıklığını vermeye başladı. Kimliğini tam olarak kavrayamadığı İsa hakkında konuşuyordu.

Hüzne Sükut,Sükut'a. Sabır,Sabır'ada Edeb Yakışır.
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: