SohbetaLa Paylasim Platformu
21 Ağustos 2018, 05:47:03 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: SMF - Henüz Yeni Yüklendi!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mescid-i Dırar  (Okunma Sayısı 1556 defa)
Kartanesi
Yönetici
Kahraman Üye
**********
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 924Üyelik Bilgileri
« : 27 Kasım 2014, 15:19:55 »

Medine'de münafıklar İslâmiyet'in aleyhindeki faaliyetlerini açıkça yapamadıkları için gizli bir toplanma yerine ihtiyaç duyuyorlardı. Münafıklar 630 senesinde Medine'de Kubâ Mescidi'ne yakın bir yerde sözde bir mescit inşa ettiler. Bundan sonra Hz. Peygamber (sav)'e kendi bölgelerinde namazı cemaatle kılabilmek üzere bir mescit inşa ettiklerini belirterek mescitlerine gelip namaz kıldırmasını istediler. Bu sırada Hz. Peygamber (sav) yolculuğa çıkmak üzere idi. Bu sebeple kendisine müracaat edenlere ancak döndükten sonra mescitlerine gelebileceğini belirtti.

Hz. Peygamber (sav) yolculuktan dönerken Tevbe Suresinin 107-110. ayetleri vahiy oldu. Bu ayetlerde söz konusu mescidin gerçekte ne gibi kötü amaçlarla yapıldığı münafıkların bu amaçlarını gizlemek için yemin ettikleri buna rağmen yalancı oldukları belirtilerek şöyle buyruluyordu:

"Zarar vermek inkârı (pekiştirmek) mü'minlerin arasını ayırmak ve daha önce Allah'a ve elçisine karşı savaşanı gözlemek için mescid edinenler ve: "Biz iyilikten başka bir şey istemedik" diye yemin edenler (var ya) Allah onların şüphesiz yalancı olduklarına şahidlik etmektedir.

Sen bunun (böyle bir mescidin) içinde hiçbir zaman durma. Daha ilk gününden takva temeli üzerine kurulan mescidsenin bunda (namaza ve diğer işlere) durmana daha uygundur. Onda arınmayı içten-arzulayan adamlar vardır. Allah arınanları sever." (Tevbe Suresi 107-108

Hz. Peygamber (sav.) Medine'ye dönünce Rabbimiz'in kendisini gerçek mahiyeti konusunda bilgilendirdiği Dırâr mescidini ortadan kaldırdı.

(İslam Ansiklopedisi)
Kayıtlı

Hüzne Sükut,Sükut'a. Sabır,Sabır'ada Edeb Yakışır.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2011, Simple Machines LLC
Minerva Theme by MT2-Soft, sponsored by The Simple Machines Forum Directory. (Theme © 2008, Gary M. Gadsdon)