SohbetaLa Paylasim Platformu
21 Haziran 2018, 20:04:37 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: SMF - Henüz Yeni Yüklendi!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ~~Peygamberimiz'den (s.a.v) Gelenler~~  (Okunma Sayısı 1446 defa)
Kartanesi
Yönetici
Kahraman Üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : 27 Kasım 2014, 15:24:23 »

İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor:
"Resülullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Allah Teâla hazretleri buyurdular ki: "Büyüklük benim ridamdır, azamet de benim izarımdır. Kim, bunlardan birinde benimle iddialaşmaya kalkarsa, onu cehenıneme atarım."

Resulullah (sav) beni, bir ihtiyacı için göndermişti. Bu yüzden anneme dönmekte geciktim. Eve gelince annem: "Niçin geciktin?" diye hesaba çekti. "Resulullah", dedim, "beni bir iş için göndermişti." "Ne işiydi o?" diye annem sordu. "O sırdır söyleyemem!" deyince, annem: "Resulullah (sav)'ın sırrını sakın kimseye açmayasın!" dedi.

Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"İlaçların en hayırlısı Kur'ân'dır."

BİSMİHİ TEALA

عن ثوبآن
يوشكالآمم ان تداع عليكم كمآ تداع الآ كلة الي قصعتهآ فقآل قآئل:
و من قلة نحن يومئذ؟ قآل بل انتم يومئذ كثير ولكنكم غثآء كغثآء السيل ولين زعن الله من صدور عدوكم الهمآمة منكم وليقذفن الله
في قلوبكم الوحن فقآل قآئل ومآ الوحن قآل:حب الدنيآ وكرهية الموت
SEVBAN (r.a) peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem) den şöyle rivayet etmiştir:

''Bir zaman gelecek sizin düşmanlarınız,tabaktaki yemeği yedikleri gibi sizi de yemek için üzerinize saldıracaklar.'' Bunu duyan biri,''o gün bizim azlığımız yüzünden mi sadıracaklar ya rasulullah'' (Sallallahu aleyhi ve sellem)diye sorar.Bunun üzerine peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem):

''Hayır,bilakis siz o gün şimdikinden çok olacaksınız.Ançak o çokluğunuza rağmen siz yağmur suyunuz sürüklediği çer çöp gibi dağınık olacaksınız.Ve ALLAH (Celle celaluhu) sizin düşmanlarınızın kalbinden sizin korkunuzu çıkaracak,ve sizin kalbinize vehn'i yerleştirecek.''

Aynı kişi tekrar sorar:''o vehn nedir ya rasulullah?'' peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem):

''Vehn,dünya sevgisi,ve ölümü çirkin görüp istememektir.'' buyurdu.

(Ebu davud,hadis no:4297)

Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatiyor:
Resulullah (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurdu: "Kolaylastirin, zorlastirmayin ve mujdeleyin."
Bir rivayette de: "...Isindirin, nefret ettirmeyin..." buyrulmustur.

Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatiyor:
"Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
"Seytan insanoglunun kalbinin uzerinde tunemis vaziyette bekler. Allah'i zikredince siner, cekilir, gaflet etse vesvese verir."

Ümmeyye İbnu Mahşiyy radıyallahu anh anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm otururken bir adam besmele çekmeden yemek yiyordu. Yemeğini yemiş, geriye tek lokması kalmıştı. Onu ağzına kaldırırken: "Bismillahi evvelehu ve ahirehu" dedi. Bunun üzerine Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm güldü ve:
"Şeytan onunla birlikte yemeye devam etti. Ne zaman ki Allah'ın ismini zikretti, karnındakileri hep kustu!" buyurdu."

Ebu Davud, Et'ime 16, (3786).

Hüzne Sükut,Sükut'a. Sabır,Sabır'ada Edeb Yakışır.
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: